21.12.2016
Začínáme s ukulele - první akordy - autor Pavlína Vargová - Stáhnout
1.12.2016

Jak kupovat struny na naše ukulele

Při nákupu strun na ukulele v kroužku MB žádejte u prodejce struny pro ukulele sopránové nebo koncertní, pro ladění v C (struny g',c',e',a')

MY POUŽÍVÁME: !!! Standardní pro sopránové a koncertní ukulele je ladění v C dur, to znamená struny, které jsou na ukulele nataženy jsou nazvány g',c',e',a'. My jsme v kroužku zvolili hru na ukulele sopránové a nebo koncertní. Důvody pro to jsou takové: Nástroj je z možných typů ukulele nejmenší, způsob ladění je nejrozšířenější a množství „materiálu“ dostupného na internetu je pro toto ladění největší. !!!

Pozn.:

Struna g (při držení ukulele při hře je g struna nejblíže k bradě hráče) je naladěna o oktávu výše, než by se očekávalo. To je důvod, proč nejsou struny uspořádány od nejnižší po nejvyšší, jako např v pořadí strun u kytary.

Jinou možností je ladění sopránových a koncertních ukulele v D dur, a',d',f#',h' což je o jeden stupeň výše než g',c',e',a' ladění. - NEPOUŽÍVÁME

Tenorové g',c',e',a' nebo d',g',h',e' - NEPOUŽÍVÁME

Barytonové d',g',h',e' (obvykle laděno do d',g',h',e' odpovídá ladění 4 nejvýše položeným strunám na kytaře.), (bb',eb',g',c') - NEPOUŽÍVÁME

Mimo čtyřstrunné ukulele existují i nástroje 6-ti strunné a osmistrunné.

Přehled používaných typů ukulele:

Typ ukulele Délka hmatníku Celková délka (velikost uku) Struny - ladí se
Sopránoné    33 cm 53 cm g',c',e',a' | a',d',f#',h'
Koncertní    38 cm 58 cm g',c',e',a'
Tenorové    43 cm 66 cm g',c',e',a' | d',g',h',e'
Barytonové  48 cm 76 cm  d',g',h',e' | bb',eb',g',c'

 

5.11.2016
Jak naladit ukulele?
Na stránkách paní Pavlíny Vargové v rubrice Zdarma se dozvíte, jak naladit ukulele.
6.1 2016
Ukulele je nástroj podobný kytaře a jako kytara je rovněž nástrojem drnkacím. Vyrábí se ve čtyřech velikostech. Soprano, Concert, Tenor, a Baritone. Nejrozšířenější je ukulele sopránové a koncertní s laděním C se strunami GCEA. Je to podobně, jako když se hraje na kytaru na čtyři najvyšší struny v pátém poli a tón G (v pátém poli na struně kytary - D) nahradíte tónem G (strunou G) znějící o oktávu výše. 

Je velmi vhodný pro začínající muzikanty - děti. Jeho nesporná výhoda spočívá v jeho celkové velikosti a počtu strun určených pro čtyři dětské malé prsty levé ruky (ukazováček, prsteník prostředník a malíček). Rovněž šířka hmatníku a „měkké“ nylonové struny jsou anatomicky velmi vhodné pro děti, které se začínají na ukulele učit hrát. Je to tedy ideální nástroj pro děti, které se chtějí věnovat doprovodnému drnkacímu nástroji.

Je škoda, že se tento nástroj u nás stále ještě nepovažuje za rovnocenný jiným hudebním nástrojům. V povědomí mnoha lidí je to jen hračka a jako takový se stále ještě prodává, jako taková malá kytara pro děti.  Také u nás nejsou učitelé, kteří by v ZUŠ tento nástroj, podobně jako kytaru, vyučovali.
WASHBURN U50
WASHBURN U50
Ve světě je tomu trochu jinak a i proto mohou vznikat taková zájmová uskupení, jako například v USA, stát Texas, ve městě Austin společnost nadšenců The Austin Ukulele Society (AUS), která se baví hrou na tyto nádherné nástroje, její návštěvníci (děti i dospělí) z řad začátečníků i zkušených hráčů se učí nové písničky a vylepšují své dovednosti v hraní. Austin na youtube zde
Ceny ukulele ve světě se pohybují ve velmi širokém rozsahu, v korunách v rozpětí několika set korun až set titíců korun. Názor na cenu "použitelného" nástroje pro hráče začátečníka se podle názorů hráčů na fórech s ukulele tématikou pohybuje od 1200.- Kč výše.
Při výběru nástroje by měl kupující
KORG AW-3T
KORG AW-3T
  1. před návštěvou prodejny požádat, pokud je to možné, někoho s hudebním sluchem, o pomoc při výběru ukulele 
  2. znát materiál ze kterého je nástroj vyroben (překližkové nástroje mají horší akustické vlastnosti)
  3. zkontrolovat jakost mechanik (pozdější záruka držení ladění)
  4. nechat si nástroj v prodejně naladit a zkusit jak ladí tóny v různých polohách
WASHBURN U50
WASHBURN U50
5. porovnat oktávy, poslechem v polovinách menzury (délka mezi nultým pražcem a kobilkou) strun
6. posoudit zvuk, celkový vzhled a provedení nástroje
7. V neposlední řadě by měl kupující mít na zřeteli, že je třeba nástroj čas od času naladit, při přenášení jej chránit před nárazy, vodou a podobně. Takže se hodí nějaká ladička a pouzdro (obal) na nástroj
OSCAR SCHMIDT
OSCAR SCHMIDT
OHANA PK-10S
OHANA PK-10S
IBANEZ UEW15E-O
IBANEZ UEW15E-O
GODIN Multi Uke
GODIN Multi Uke
SPONGEBOB SBUK02
SPONGEBOB SBUK02
Vloženo 15.02 2016 - Dobré odpoledne (19.01.2016 14:00)
Vloženo 20.05 2016 - Radio Wave (28.07.2014 17:20)

Návštěvnost stránek Mých Blech

Kalendář zkoušek a vystoupení

Moje Blechy děkují společnostem
 Webgarden.cz  za umožnění vzniku těchto stránek a poskytnutou technickou pomoc 
 Kytary.cz  za laskavé svolení k použití některých obrázků nástrojů ze stránek společnosti.

Poděkování patří také všem, kteří svými příspěvky do ankety, maily, komentáři nebo zprávami přispěli, nebo přispějí k vylepšení stránek Mých Blech.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one