Noty a taby

17.3 2016
Kdo se zajímá o zápis a tisk not, ať už v souvislosti s přepisem originálů ručně zapsaných do linek notového papíru nebo by si chtěl zapisovat do not vlastní melodie, písničky, TABy a podobně, pro toho uvádím odkaz na stránky, kde se nachází „download“ software MuseScore 2.0. SW MuseScore je zdarma!! Pomocí programu lze vytvářet nové nebo upravovat již vytvořené notové zápisy. Pro tento program existuje příručka i v českém jazyce, zde.

V souvislosti s tímto programem také existují stránky různých notových zápisů k různým skladbám, písním atd. Je potřeba se přihlásit svým emailem a heslem, potom je teprve možné soubory stáhnout. Jsou tam noty klasiky, ale i písniček např. od skupiny Abba, Eagles, Quen atd., zapsané pro různé nástroje. Stránky obsahují cca 16.209 titulů. 

Klotovej Jimi.png
6.1 2016
Ukulele je nástroj, na který se dá hrát brnkáním doprovod k písničkám, ale je možné na něj hrát i melodie. Skvělých hráčů na ukulele je ve světě více, tak tady je ukázka alespoň jednoho za všechny další. Jeho jméno je Jake Shimabukuro. Je možné se naučit také hrát podle not. Více je ale používaný způsob hraní podle tabulatur. Tabulatury (taby) jsou jiným zápisem pro skladbu než je zápis not tak, jak ho už děti určitě viděly.

Příklad zápisu not s tabulaturou lidové písničky z Moravy Beskyde, Beskyde

 

Beskyde

Beskyde

Moravská lidová
Tady je příklad velmi pěkného zápisu not společně s tabulaturou k písničce K Budějicům cesta

Hodně lidí tabulatury nepoužívá. Buď proto, že mají hudební vzdělání na takové úrovni, že to nepotřebují a nebo ho nemají, ale neumí to. Na druhé straně je to prostředek a takových zápisů pro skladby existuje dost a je škoda je nevyužít.

Je to alternativa notového zápisu pro strunné nástroje, jako kytara nebo ukulele atd.

Prázdnou tabulaturou pro ukulele jsou čtyři linky, které představují jeho struny. “Na papíru” od shora jsou to struny AECG. Držím-li ukulele v rukou, potom od shora je to GCEA. V levé části jsou obvykle svisle písmena TAB. Tabulatury mohou vypadat různě a velmi jednoduše si to můžeme popsat na třech základních příkladech.

  1. Jednoduchá tabulatura, kterou nedoprovází notový zápis, může být, ale nemusí z být zřejmé časové délky jednotlivých hraných not. I takový zápis se používá a autor potom předpokládá znalost melodie.

  2. Trochu komplikovanější zápis je takový, kdy se používají půlové, osminové atd. “nožičky” u čísel poloh na linkách tabulatury.

  3. Podle mého názoru nejvhodnější zápis tabulatury je takový, kdy je tabulatura doplněna plnohodnotným zápisem notové osnovy nebo, chcete-li notový zápis doplněn tabulaturou :-).

V tabulatuře jsou potom na příslušných strunách čísla, která jsou označením pole v kterém se struna zmáčkne (číslo pražce, před kterým se struna zmáčkne). Je-li pod sebou více čísel, mačká se více strun najednou. Svislé čáry oddělují takty.

Je ještě řada dalších atributů, které se používají při zápisu do tabů, ale těmi se teď zabývat nebudeme.

Notový zápis je v hudbě běžnější a sestává ze značek not, pomlk a dalších informací v podobě značek na i mimo příslušných linek notové osnovy.

 

Tabulatorový zápis označený vlevo na čtyřech linkách svislým - "TAB" je jednodušší a na tomto příkladu si můžeme vysvětlit, co znamená co:
 
  1. Čtyři linky proto, že máme na nástroji pouze čtyři struny.
  2. Linky představují struny A E C G (od horní linky ke spodní)
  3. Linka tabulatury nejvýš představuje strunu A na ukulele (když držíme uku v pozici hraní, je to nejníže umístěná struna)
  4. Čísla na jednotlivých linkách označují pořadí pole na hmatníku za nultým pražcem, které má být prsty zmáčknuté.
  5. Pokud jsou všechny, případně jen některá čísla pod sebou, znamená to, že se brnknou současně.
  6. Svislé čáry přes všechny linky označují začátek (konec) taktu
  7. Vlnité svislice s šipkou na svém konci znamenají, že se má brnknout přes všechny čtyři struny příslušným směrem.

Pokud se budeme touto technikou hry zabývat a děti budou mít o to zájem, myslím, že to dřív než příští rok nebude. 

Návštěvnost stránek Mých Blech

Kalendář zkoušek a vystoupení

Moje Blechy děkují společnostem
 Webgarden.cz  za umožnění vzniku těchto stránek a poskytnutou technickou pomoc 
 Kytary.cz  za laskavé svolení k použití některých obrázků nástrojů ze stránek společnosti.

Poděkování patří také všem, kteří svými příspěvky do ankety, maily, komentáři nebo zprávami přispěli, nebo přispějí k vylepšení stránek Mých Blech.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one