Rubriky

+420 606 824 038
Vážení rodiče a přátelé!
Moje Blechy

Moje Blechy

26.11.2015 14:10 hod
skenování0005_BW1.png
6.1 2016
Ukulele je nástroj podobný kytaře a jako kytara je rovněž nástrojem drnkacím. Vyrábí se ve čtyřech velikostech. Soprano, Concert, Tenor, a Baritone. Nejrozšířenější je ukulele sopránové a koncertní s laděním C se strunami GCEA. Je to podobně, jako když se hraje na kytaru na čtyři najvyšší struny v pátém poli a tón G (v pátém poli na struně kytary - D) nahradíte tónem G (strunou G) znějící o oktávu výše. 

Je velmi vhodný pro začínající muzikanty - děti. Jeho nesporná výhoda spočívá v jeho celkové velikosti a počtu strun určených pro čtyři dětské malé prsty levé ruky (ukazováček, prsteník prostředník a malíček). Rovněž šířka hmatníku a „měkké“ nylonové struny jsou anatomicky velmi vhodné pro děti, které se začínají na ukulele učit hrát. Je to tedy ideální nástroj pro děti, které se chtějí věnovat doprovodnému drnkacímu nástroji.

Je škoda, že se tento nástroj u nás stále ještě nepovažuje za rovnocenný jiným hudebním nástrojům. V povědomí mnoha lidí je to jen hračka a jako takový se stále ještě prodává, jako taková malá kytara pro děti.  Také u nás nejsou učitelé, kteří by v ZUŠ tento nástroj, podobně jako kytaru, vyučovali.

Jak používat levou ruku při hře na nástroj:

Ukulele je hudební nástroj, který je velmi přívětivý k levé ruce hráče (platí pro praváky). Pokud je levák a drží ukulele obráceně, potom k pravé ruce. Přívětivost spočívá v tom, že počet strun je shodný s počtem prstů hráče, které použije pro stisk strun . Akordy mohou být na ukulele hrany strunami prázdnými, jedním, dvěma, třemi nebo čtyřmi prsty.

Standardní ladění pro sopránové a koncertní ukulele je v C dur, se strunami, které se jmenují od shora dolů G’ C’ E’ A’. Struna G je naladěna o oktávu výše, než by se očekávalo. Tím pádem nejsou struny uspořádány od nejnižší po nejvyšší. Výška tónů pro jednotlivých strun: G – 392 Hz, C – 261,6 Hz, E – 329,6 Hz, A – 440 Hz.

Akord je označení pro souzvuk tří a více současně znějících různých tónů, uspořádaných podle určitého systému. Příkladem může být zvuk současně znějících tří nebo více tónů klavíru nebo kytary, ukulele a podobně. Každý akord hraný na hmatníku nástroje je možné hrát hráčem v různých polohách na hmatníku různými prsty. Pokusím se nyní demonstrovat na používaných akordech jejich možné způsoby držení.

Názvy pro základní durové akordy jsou C, C#, Db, D, D#, Eb, E, F, F#, Gb, G, G#, Ab, A, A#, Bb, B, C. Protože akord C# = Db, D# = Eb, F# = Gb, G# = Ab a A# = Bb, můžeme se někdy setkat s jedním nebo druhým značením podle toho, jaká tónina je pro píseň, skladbu atd. použita. Dále se budeme zabývat pouze Akordy značenými #, tím pádem se nám okruh zúží na C, C#, D, D#, E, F, F#, G, G#, A, A#, B, C. Ještě poznámka k označení akordu B. V některých zemích se používá pro značení písmeno B (např. Anglie, Amerika, Holandsko), v některých (např. Německo) a u nás se používá H. Logické a pro nezáměnnost se jeví nejlepší způsob značení pro celý tón a pro akord označení H a pro snížené H označení B. Přesto i u nás je zavedeno i značení B a Bb a toho se v tomto případě budeme držet.
 

Začněme akordem C. Jeden z nejběžnějších a nejvíce používaných akordů je možné uchopit a zahrát v různých modifikacích, jak ukazují obrázky c1 - c12:

c1

c2

c3

c4

c5

c6

c7

c8

c9

c10

c11

c12

 

Podle definice, že akordem je souzvuk nejméně tří různých tónů, si rozeberme jaké tóny obsahují výše uvedené obrázky prstokladů.1

brázek akordu

Tóny v akordu

Počet tónů

 

c1

G

C

A

C

3

 

c2

C

C

A

C

2

 

c3

G

E

E

C

3

 

c4

G

E

G

C

3

 

c5

C

E

G

C

3

 

c6

C

C

G

C

2

 

c7

C

E

E

C

2

 

c8

C

E

G

C

3

 

c9

G

G

C

E

3

 

c10

E

G

E

C

3

 

c11

E

G

E

C

3

 

c12

G

C

E

C

3

 

Podle této definice a podle tabulky můžeme vypustit prstoklady c2, c6 a c7.

Z uvedených prstokladů je nejvíce používaný a nejvíce známý prstoklad podle c1. Akordy ze skupiny c3, c4, c5 a c8 si jsou velmi podobné a z těchto prstokladů se nejvíce používá c5 nebo c8. Prstoklad podle c5 je “zkráceným” baré prstokladu c8.

Akordy ze skupiny c9, c10, c11 si jsou rovněž podobné a prakticky vychází z prstokladu c11. Prstoklad c12, který pro akord C vychází polohou velmi vysoko, se v případě akordu C se nepoužívá. Je možné si všimnout toho, že prstoklad c12 vychází z prstokladu akordu C s nultým pražcem - c1, který nahradí držení strun prvním prstem (ukazováčkem).

Uvedeme-li tedy nejvíce používané prstoklady, vychází nám pořadí od nejvíce nejpoužívaných:
c1, c5, c8 a c11.

Tam, kde jsou červené puntíky těsně vedle sebe, jsou tyto zmačknuty jedním, vtomto případě, prstem a to ukazováčkem.

 

1

 

Nadpis článku 1

Návštěvnost stránek Mých Blech

Kalendář zkoušek a vystoupení

Moje Blechy děkují společnostem
 Webgarden.cz  za umožnění vzniku těchto stránek a poskytnutou technickou pomoc 
 Kytary.cz  za laskavé svolení k použití některých obrázků nástrojů ze stránek společnosti.

Poděkování patří také všem, kteří svými příspěvky do ankety, maily, komentáři nebo zprávami přispěli, nebo přispějí k vylepšení stránek Mých Blech.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one